Na ogromni gubitak Nove ljubljanske banke u prošloj godini utjecao je prijenos loših potraživanja na DUTB, što je dodatno pridonijelo smanjenju aktive i obujma kredita u bankama. Grupa NLB je lani ostvarila 1,44 milijarde eura čistog gubitka, zbog visokih loših kredita i rezervacija. Na to su na jednoj strani utjecali još uvijek loši ekonosmki uvjeti, što je rezultiralo daljim pogoršanjem portfelja banaka. Veliki dio umanjenja je posljedica prijenosa potraživanja na slabu banku. Nadzorni odbor NLB-a je na jučerašnjem sastanku usvojo nove strateške smjernice NLB Grupe za period 2014-2018. U strateškoj jezgri grupe ostaje šest univerzalnih banaka na tržištima jugoistočne Europe i to dvije na području BiH, po jedna u Makedoniji, Crnoj Gori, Srbiji i na Kosovu. Među strateškim usmjerenjima uključuje se i osiguravateljski dio (NLB Vita, Skupina i Novi Penzijski fond), upravljanje imovinom u NLB fondovima i društvu za procesiranje kartica Bankart.
Na ogromni gubitak Nove ljubljanske banke u prošloj godini utjecao je prijenos loših potraživanja na DUTB, što je dodatno pridonijelo smanjenju aktive i obujma kredita u bankama, izvještava Delo.
Grupa NLB je lani ostvarila 1,44 milijarde eura čistog gubitka, zbog visokih loših kredita i rezervacija.
Na to su na jednoj strani utjecali još uvijek loši ekonosmki uvjeti, što je rezultiralo daljim pogoršanjem portfelja banaka. Veliki dio umanjenja je posljedica prijenosa potraživanja na slabu banku.
Nadzorni odbor NLB-a je na jučerašnjem sastanku usvojo nove strateške smjernice NLB Grupe za period 2014-2018. U strateškoj jezgri grupe ostaje šest univerzalnih banaka na tržištima jugoistočne Europe i to dvije na području BiH, po jedna u Makedoniji, Crnoj Gori, Srbiji i na Kosovu. Među strateškim usmjerenjima uključuje se i osiguravateljski dio (NLB Vita, Skupina i Novi Penzijski fond), upravljanje imovinom u NLB fondovima i društvu za procesiranje kartica Bankart.
Na drugoj strani NLB će se u cijelosti povući iz sporednih djelatnosti, među kojima su finansiranje financijskih holdinga, građevinske i transportne aktivnosti, djelatnosti faktoringa i leasinga nekretnina, te prekograničnog financiranja, a što se odnosi i na poslovanje slovenskih poduzeća u inozemstvu.
- Optimizirat ćemo tržišne kanale i razviti dodatna e-rješenja, koja će biti pregledna i korisnički ugodna. Osim segmenta stanovništva i velikih i srednjih poduzeća, posebna pažnja biće usmjerena na mikro i mala poduzeća. NLB će promovirati razvoj poduzetništva i time graditi čvrste temlje ekonomije na ciljanim tržištima, uz istovremeno očuvanje uravnoteženog profila rizika, naveli su u NLB-u.